Otázky a odpovědi

Jak charakterizovat Sibiřskou kočku ?

Sibiřská kočka je řazena chovatelskými organizacemi mezi přírodní plemena. To znamená, že registrované kočky s PP nebo jejich prapůvodní předci pochází z koček bývalé SSSR . Jedná se o robustní, polodlouhosrsté plemeno. Více o tom, jak má správná Sibiřka vypadat se dočtete jinde . Pokud jde o povahu, Sibiřka má být aktivní, učenlivá, přátelská kočka bez známek nedůvěry či agrese.

Je Sibiřka vhodná k dětem a lze ji chovat jen v bytě ?

Pokud má Sibiřka povahu, kterou po ní požaduje standard, je vhodná nejen do rodiny s dětmi, ale zpravidla soužití s vychovanými dětmi přímo miluje. Povaha se může maličko lišit u různých jedinců, ale NIKDY nesmí být agresivní , plachá , nedůvěřivá či odtažitá. Pokud vybíráte kotě , zajímejte se dopředu nejen o to, kolik stojí a jakou má barvu, ale požadujte návštěvu u chovatele. Jak vybrat kotě si povíme jinde. Pokud jde o podmínky, je dobré vědět, že Sibiřka, jako většina koček ráda  žije ve společnosti dětí, jiné kočičky či tolerantního psa. Samota jí nesvědčí.  Může spokojeně žít v bytě a většina chovatelů vám ani kotě, které by jste měli v úmyslu pouštět volně ven neprodá. Pokud máte balkon či lodžii a stejně jako všechna okna ho opatříte sítí , která zajistí bezpečí kočky, ráda využije možnost pobytu na čerstvém vzduchu. Většina Sibiřek se rychle naučí i procházkám na vodítku , pokud jí tuto zábavu poskytnete. Ideální je voliera či zabezpečená zahrádka.

Může žít Sibiřka trvale venku?

Může, ale zodpovědný chovatel vám kotě neprodá. Pokud chcete venkovní kočičku a ne kočičího společníka, zvažte raději možnost výběru kočičky z útulku. Mnohé jsou zvyklé žít venku a nebudou s tím mít problém. Ještě uděláte dobrý skutek.

Je Sibiřská kočka zdravé plemeno ?

V porovnání s jinými plemeny je Sibiřka zdravé plemeno. Neznamená to ovšem, že NIKDY neonemocní.  Zodpovědní chovatelé se snaží seč jim současné veterinární možnosti dovolují, aby linie, které nesou zdravotní rizika z chovu vyřadili. Bohužel, vše je o lidech a tak jsou i tací, kteří se nerozpakují chovat na kočkách o jejichž zdravotním stavu vědí pramálo  a je, bohužel i pár dobrodruhů, kteří jsou ochotni množit kočky s genetickými vadami. Více o zdraví , nejen Sibiřek si můžete přečíst zde  https://www.goisovka.cz/

Koupit kotě s průkazem původu nebo bez PP ?

 Odpovědi na tuto otázku a jiné na podobné téma a  najdete v zajímavých a čtivých článcích zde 

https://www.goisovka.cz/hcm/okdaz-na-clanky-o-hcm/kocku-s-pp-nebo-bez/

Kolik stojí Sibiřská kočka s PP ?

Záleží na tom, o jakou kočku máte zájem.  Sibiřátko bez PP lze koupit zpravidla v ceně okolo 2-4 tisíc.  Kdo si chce ušetřit starosti a proto hledá kotě s PP od zodpovědného chovatele, který nejen prodává koťata s PP, ale je schopen doložit testy  obou rodičů  a nejlépe i všech 4 prarodičů na nemoce jako je HCM, PKD   ( atesty od odborných veterinářů ze sonografických vyšetření , ne starší jak 2 roky)  měl by počítat s cenou 5-8 tisíc korun. Pokud jste rozhodnuti, že hledáte kotě chovné kvality, připravte si o 2-4 tisíce víc. No a když by jste si takové koťátko chtěli pořídit v zahraničí, počítejte s náklady nad 800 Euro + cenu za transport. Pamatujte si, že chov koček je zájmová činnost, kterou chovatel dělá dobrovolně a zpravidla velmi rád a proto není na vás, aby jste mu platbou za kotě dotovali chov.  Koťata od seriozních chovatelů, kteří dbají na zdravotní testy  nejsou o nic dražší než koťata z chovů, které na zdraví svých odchovů kašlou. Pokud je kotě k mání "za malý peníz" buďte velmi opatrní ! Ne nutně se jedná o kotě z množírny, ale opatrnost a osobní jednání, případně konzultace s jiným chovatelem či poradcem chovu je na místě.

Je rozdíl mezi Sibiřskou kočkou a Něvskou Maškarádou ?

Pro některé chovatele zásadní a pro některé jiné jsou jedno plemeno, jen v jiné barvě . Jak je to možné ? 

Snadno. Jak to tak bývá, na jedno téma mají různí lidé různé názory. Nejinak je tomu mezi chovateli Sibiřských koček a Něvských Maškarád. Setkáte se s názory, že Něvy jsou barevnou varietou Sibiřských koček ale i s názorem, že jsou to nežádoucí kříženci, tudíž jiné plemeno.  Většina felinologickýxh organizací vede Něvy jako barevnou varietu Sibiřské kočky (WCF, TICA a další) , ale FIFe, která je zastřešující organizací našeho majoritního SCHK (Svaz Chovatelů Koček) je , po velkém boji uznala jako sesterské plemeno Sibiřské kočky. Obě sesterská plemena se podle pravidel FIFe mohou spolu pářit , stejně jako barevné variety v jiných klubech. V zásadě je to tak, že zbarvení colourpoint (Něvy s akromelanickými odznaky) je od počátku registrovaného chovu součástí plemene Sibiřská kočka. Takže ve FIFe  došlo k šalamounskému kompromisu, kdy bylo uznáno "sesterské plemeno", které se v praxi chová jako barevná varieta Sibiřské kočky. Jde o jakýsi politický kompromis mezi zastánci a odpůrci modrookých Sibiřek. Proto ve svých textech povětšinou "obě plemena" nazývám Sibiřská kočka.  V zásadě je dnes již jedno, pro kterou barevnou varietu se který chovatel rozhodne. Někteří upřednostňují colourpointy (Něvy), jiní třeba variety stříbřité a další mají jiná selekční kriteria než barvu.

Záznamy: 1 - 7 ze 7